Čeká Asada stejný osud jako jeho zavražděné předchůdce Nadžíbulláha, Husajna či Kaddáfího?

Napřed USA vyštvaly z Afghánistánu SSSR, který tam vedl protiteroristický boj proti mudžahedínům a bin Ládinovi, pak obklíčily jako globální četník desítkami svých vojenských základen Rusko, když nemělo vojska v žádné cizí zemi…

Koncem minulého týdne RB OSN rozhodla o vytvoření světového spojenectví proti Islámskému státu. Přitom jsou Rusové v Sýrii už přes několik měsíců a Spojené státy dělají naschvály dle afghánského scénáře, byť v Paříži byli loni v září na konferenci o Iráku vedle 40 účastníků přítomni i ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Jednalo se o nutnosti zkoordinovaných akcí v boji proti skupině Islámský stát (IS). Účastníci schůzky se shodli, že IS „představuje hrozbu pro Irák, ale také pro celé mezinárodní společenství“. Co by se asi stalo, kdyby měli Rusové základny na hranicích USA, jak to jim činí US Army?

Z celého světa přicházejí do Sýrie islámští extrémisté s jediným cílem; vraždit, a žádný stát se je nepokusil zadržet, ba co víc, Spojené státy rozhodly, že jim dodají ještě další zbraně. Tohle oznámil v červnu 2014 odstupující šéf Vojenské akademie, turecký admirál Tyurker Ertyurk. Dodal taky, že teroristické útoky v Damašku pomocí sebevražedných atentátníků ukazují, že Západ a jeho arabští spojenci v Sýrii se rozhodli zopakovat „Salvadorský“ scénář a vsadit tak na teroristické skupiny a ne na opozici. Připomínáme, že destabilizaci státu Salvador pomoci sebevražedných atentátníků vedl John Negroponte, který se později stal americkým velvyslancem v Iráku, budoucí americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford…

Současnost na pozici spojenců USA a Ruska je optimističtější; všichni se proto zavázali „podpořit všemi dostupnými vojenskými prostředky novou iráckou vládu v boji“ proti teroristické organizaci Islámský stát – arabsky ad-Dawla al-ʾIslámíja, zkráceně Daiš, resp. DAEŠ. A Spojené státy se však opět vyznamenaly. Už po několikáté; když irácká armáda bojovala s militanty IS-DAEŠ na jih od Fallúdžy, požádala o vzdušnou podporu USA, která však zabíjela právě žadatele o pomoc. Zdroje deníku Washington Post uvádí, že zahynulo 25 Iráčanů a zraněných je minimálně ještě o deset víc. O vyšším počtu raněných mluví i vojenský lékař. Nejprve  si všichni mysleli, že to vystřelil Daeš. Byli to ovšem “neomylní” Američané, co se hned omlouvali, že bylo špatné počasí, když se chlubí, kde chodí, jaké mají bezkonkurenční skvostné radary. Opravdu jen omyl…? Není podobných “omylů” nějak podezřele moc?

article_photo

Bohužel, nebylo to poprvé, kdy US Army zabíjela své spojence. Fallúdža, která se nachází asi 60 kilometrů od hlavního města Bagdádu, se již jednou stala ohniskem sporu Iráku se Spojenými státy. Na konci roku 2003 američtí vojáci v oblasti znásilnili a zavraždili mladou dívku. Skupina povstalců tak poté zaútočila na americký konvoj projíždějící městem. Čtyři elitní americké vojáky zavraždili useknutím hlavy a jejich těla pověsili ze zábradlí mostu a zapálili. Poté je vláčeli ulicemi Fallúdži. Američané obratem spustili operaci “Rozhodná odpověď“ a následovala jedna z nejkrvavějších amerických operací v Iráku. “Pamatuj na Fallúdžu!” se stalo později jedním z hesel iráckého povstání se stovkami zabitých iráckých civilistů v letech 2003 – 2008; a zárodek vzniku IS – DAEŠ… (Připomínka vyvraždění vesnice My-Lai ve Vietnamu… Kdo protestoval v USA 15. listopadu 1969 proti válce ve Vietnamu?)

Dalším milníkem byl 1. květen 2003, kdy americký prezident Bush ve svém projevu na palubě americké letadlové lodi Abraham Lincoln oznámil skončení bojových operací v Iráku. Za jeho zády přitom visel nápis „Mission Accomplished“ (Mise splněna) , přičemž v dalších letech se ukázalo, že nic nebylo vzdálenějšího pravdě. Jen do konce r. 2003 od Bushova projevu zahynulo v Iráku dalších 347 amerických vojáků (www.icasualties.org). Tyto počty měly dramaticky stoupat….

Zloděj opět křičí, chyťte zloděje; jen Bushe ml. vystřídal Obama; při ruských útocích v Sýrii údajně zahynula též spousta civilistů, čímž myslí “umírněnou protiasadovskou opozici, za kterou USA považují i zločineckou Frontu an-Nusra “. Drzost; přitom USA ještě dnes v Afghánistánu útočí na civilní cíle. Při nedávném bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v severo-afghánském městě Kunduz přišlo o život přes dvacet jejich zaměstnanců. Dalších několik desítek je v kritickém stavu, resp. se pohřešuje, informují světové agentury. Mluvčí NATO Brian Tribus připustil, že nemocnice se mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva. Boje kolem Kunduzu trvají šest dní. (Psal jsem: Obama-zloděj křičí, chyťte zloděje; Rusové prý zabíjejí civilisty, USA je vraždí doopravdy)

article_photo

Jak se rodila nenávist IS – DAEŠ v Abú Ghrajb… Foto: Reuters

Podle Lékařů bez hranic bombardování jejich nemocnice v afgánském Kundúzu, které má už přes dvacet obětí, pokračovalo ještě 30 minut poté, kdy byli zástupci NATO, americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje, uvedli Lékaři bez hranic.. Tvrdí, že všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice v Kundúzu věděly. Na místo měl v sobotu dorazit i český lékař, ten však nakonec neodcestoval. Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu byla opakovaně terčem leteckých útoků od 2:08 do 3:15 místního času v přibližně patnáctiminutových intervalech.

Hlavní budova nemocnice, ve které se nacházela jednotka intenzivní péče, pohotovost a oddělení fyzioterapie, byla opakovaně a velice přesně zasažena během každého z útoků, zatímco okolní budovy zůstaly téměř netknuty, uvedla organizace na svých webových stránkách. Lékaři bez hranic ujišťují, že všechny válčící strany, včetně Kábulu i Washingtonu, byly jasně informovány o přesném umístění zařízení – nemocnice i budovy personálu… A Obama se omluvil… A kdy se omluví za další masakry? Za poslední čtyři roky se v Afghánistánu, chráněném Američany, odehrálo přes šest desítek atentátů, které zabily explozemi bomb stovky osob, přičemž ale zcela “vybouchl” důvod, proč zde “obranné” síly US Army a NATO byly. Dle čísel OSN bylo v Afghánistánu zabito za toto období až devět tisíc civilistů. Síly NATO jich mají na svědomí asi dva a půl tisíce.Tragédie českých vojáků v Afghánistánu; hledání příčiny a důsledků?

article_photo

Na syrsko-izraelské hranici na Golanských výšinách… Snímek Břetislav Olšer

„Nálety na domy civilistů jsou od této chvíle zakázány,“ řekl bývalý prezident Karzáí už v roce 2011. „Bude-li (NATO) v bombardování pokračovat (…), nebudou jeho jednotky nadále považovány za bojovníky proti terorismu, ale za okupační sílu,“ doplnil. Karzáí výstupem reagoval na incident, při kterém právě vrtulníky NATO zabily ve vesnici Sera Kala v jižní části země 14 civilistů včetně deseti (dle některých zdrojů dvanácti) dětí. NATO se za událost omluvilo s tím, že se v příslušné lokalitě skrývali bojovníci hnutí Tálibán. Jen o dva dny dříve přitom alianční letouny opět “omylem” usmrtily 20 afghánských policistů a 18 dalších lidí. Rozchod ve zlém…?http://uk.reuters.com/article/2011/05/31/uk-afghanistan-karzai-idUKTRE74U0WH20110531

Pokrytectví Spojených států, jež nechtějí Rusy v Sýrii. Západ totiž neměl, nemá a nebude mít zájem na demokratizaci Sýrie, ale na její destabilizaci, která má dle libyjského scénáře přerůst v její zničení. Aktivní vojenská podpora tzv. syrských rebelů je totiž hrubým porušením mezinárodního práva. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Poněkud se to protisyrské koalici a jejím americkým přívržencům zvrtlo. Přes tucet islamistických povstaleckých skupin v Sýrii oznámilo, že neuznává jako autoritu Národní koalici sil revoluce a syrské opozice. Zároveň islamisté vyzvali opozici, aby se sjednotila pod právem šaríe, jež by se mělo stát jediným zdrojem legislativy. A na scéně tak byly opět USA kritizované syrské chemické zbraně. „Džihádisté nám ukradli naši revoluci,“ říká skutečná opozice Sýrie

Americký prezident Obama v řečnicky zdatných projevech zprvu sliboval, že diktátor Bašár Asad musí „jít“, myšleno do háje, a že se USA postarají o „postupnou likvidaci a zničení“ hrdlořezů z Islámského státu. Nic takového naštěstí nebude, dnes si diktuje v Sýrii scénář Putin a připomíná Obamovi jeho afghánské fiasko. Pro britské BBC totiž tehdejší prezident Afghánistánu Karzáí řekl, že NATO a USA podle něj způsobily velké utrpení svými útoky porušujícími svrchovanost, ale bez žádané a potřebné stability. Zkrátka vojenské angažmá USA nepřineslo jeho zemi žádné zlepšení bezpečnostní situace, jen utrpení a promarněné lidské životy. Samy se pasovaly do role globálního policajta. Kam přišly, tam cesty za sebou zdobily mrtvolami. Afghánistán je vzorovým příkladem. V 80. letech byly v Afghánistánu poprvé, o dvacet roků poté podruhé.

Možná se nad míru zvedl adrenalin v majoru americké armády Nidalu Maliku Hasanovi, palestinského původu, když se dozvěděl, že v červenci 2002 zahynulo 48 civilistů a 117 dalších bylo zraněno na svatební oslavě v Afghánistánu, když na ně zaútočily letouny USA. Třeba i proto v listopadu 2009 na vojenské základně Fort Hood postřílel 13 vojáků, mezi nimiž byla i těhotná žena, a 32 dalších zranil. Neutíkal před policí, nezapíral, svou vinu přiznal. Před soudem v texaském Fort Hoodu opakovaně prohlásil, že jeho čin byl odvetou za nasazení amerických vojáků proti islamistům v Afghánistánu. Splnili mu jeho sen stát se mučedníkem; byl odsouzen k trestu smrti injekcí s prudkým jedem..

Protesty proti azylové politice USA jihoamerických migrantů před OSN… Snímek Břetislav Olšer

Pět civilistů a čtyři afghánští policisté zemřeli zřejmě v červenci 2008 kvůli chybnému vzdušnému útoku v provincii Fatah. Mezinárodní koaliční jednotky, které zaútočily na konvoj afghánské armády a zahraničních vojáků, se mylně domnívaly, že se jedná o bojovníky povstaleckého hnutí Tálibán. V září 2012 zahynulo sedm afghánských žen a stejný počet jich byl zraněn v důsledku bombardování ve východní afghánské provincii Lagman, informovala agentura Pazhvak. Letci pokládali ženy, jež v noci sbíraly chrastí, za vzbouřence. Holt, třeba doplatili na fakt, že v USA nefunguje zdravotní reforma a oni nemohli k očnímu lékaři… Dosti černý humor… Jsi křesťan, vstaň, za sekundu uvidíš Boha; vraždí nejen Islámský stát, též psychopati USA

Civilní oběti války v Afghánistánu se pohybují až ke 34 tisícům lidí. Jsou mezi nimi i oběti z 11. března 2012, kdy americký seržant Robert Bales brzy ráno postřílel ve vesnici afghánské civilisty včetně žen a dětí, jejich těla spálil a pokračoval ve vedlejší vsi. Za vraždu 16 civilistů však nedostal smrtící injekci, ale “jen” doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Temný primitivismus středověku? Omyl, píše se srpen 2012, počátek třetího tisíciletí naší skvělé civilizace. Tálibánci sice mají na hlavách turbany, ale jinak jsou kovaní přes počítače, vědí co s AK-47 Kalašnikov nebo s M-16 a jejími kadencemi. Vraždí se jimi pořád.

Ani po více než deseti letech války, která stála nejméně 450 miliard dolarů, přes 1,600 mrtvých a 15,000 vážně zraněných vojáků US Army, nedosáhly USA žádného ze svých strategických nebo politických cílů. Každý americký voják v Afghánistánu stojí ročně milion dolarů. CIA tam dal zaměstnává tisíce žoldáků, náklady neznámé. USA utrácí neskutečných 20,2 miliard dolarů ročně jen za klimatizování ubytoven vojáků v Afghánistánu a Iráku. Bude další afghánsko-irácký Memorial the Wall..?

Inu, závěrem krapet relativního optimismu – rezoluce Rady bezpečnosti OSN právě vyzývala k míru v Sýrii a k demokratickým volbám, v nichž má rozhodnout o budoucí vládě země syrský lid; o Asadovi nic, že by nástupce zavražděných předchůdců Nadžíbulláha, Husajna či Kaddáfího měl spadat do “salvadorského, afghánského, iráckého či libyjského  scénáře”…? Není invaze jako invaze; USA mohou vše, Rusko nic, ani omylem?

Kdo s kým, o čem, pro koho; vznikne islámský syrsko-irácký stát…?

Stovka vojenských invazí USA je OK, Rusko ale musí za Krym pykat…

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz,http://www.rukojmi.cz/,bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient