Výsledky studie odpočinku. Jak si nejlépe odpočinout?

Podle rozsáhlých průzkumů odborníků si nejlépe odpočineme právě u činností, které provádíme o samotě. Výzkum The Rest Test pro BBC Radio 4 a výzkumníky ze sdružení Hubbub s galerií Wellcome Collection prostřednictvím online dotazníků sesbíral odpovědi od 18 000 dobrovolníků ze 134 zemí.

Teď asi zajásali všichni introverti, kteří nejraději odpočívají nerušeně o samotě. V klidu si urovnávají myšlenky a tříbí své názory. Studie ale potvrdila, že o samotě si nejlépe odpočinou i extroverti, které měl spíše nabíjet kontakt s jinými lidmi.

Nejoblíbenější odpočinkové aktivity

Mezi nejoblíbenější odpočinkové aktivity patří čtení a pak prosté bytí doma nebo někde o samotě. Mladší ročníky preferují poslouchání hudby nebo nicnedělání. Navíc první desítce nejoblíbenějších činností se objevuje právě to, co nejraději provádíme o samotě. První společenské formy odpočinku se objevují až na 11. místě a navíc jde o trávení času s domácím mazlíčkem nebo s rodinou. Jsme tak přehlceni informacemi, hlukem a lidmi, že se není čemu divit.

Preference odpočinkových aktivit

 1. Čtení
 2. Prosté bytí doma
 3. Prosté pobývání o samotě
 4. Poslech hudby
 5. Prosté nicnedělání
 6. Venkovní procházka
 7. Dlouhá koupel či sprcha
 8. Denní snění a lucidní snění
 9. Sledování televize
 10. Meditace
 11. Mazlení se s domácími zvířaty
 12. Setkávání se s přáteli či s rodinou
 13. Popíjení čaje nebo kávy
 14. Kreativní tvorba
 15. Zahradničení

Více odpočinku

Asi 70 % respondentů si přeje odpočívat víc. Muži tvrdí, že by klidně mohli odpočívat méně, ale ve skutečnosti odpočívají o 10 minut denně déle než ženy. Za ideální délku bdělého odpočinku je považována doba 5 až 6 hodin. Je třeba postavit se předsudkům, že lidé, kteří velmi rádi odpočívají, jsou líní. Pokud nejde o prokrastinaci a odsouvání povinností, je to v pořádku. Odpočinek obecně přispívá k našemu pocitu spokojenosti, vitalitě a zdraví.