Možná vás překvapí, že cukr obsahují i podle vás vyloženě zdravé nápoje, které si můžete dopřát bez výčitek. Vždy je třeba si důkladně přečíst složení produktu.

Nejprve je třeba rozlišovat nápisy jako sacharidy a cukry. Obsah cukrů, najdete v podsložce obsahu sacharidů. Cukry jsou součástí skupiny sacharidů. Jde o dlouhé cukry, které se rozkládají pomalu, nebo vůbec a jsou pak v podobě vlákniny. Pod označením cukry najdete obsah rychlých cukrů, tedy monosacharidů a disacharidů, snadno rozpustných ve vodě, v těle rychle rozložitelných a dodávajících rychlou energii. Sem se řadí glukóza, fruktóza a sacharóza. Doporučená denní dávka sacharidů je 330 g pro ženy a 430 g pro muže a cukrů 25 g pro ženy a 50 g pro muže. Pro představu, 1 kostka cukru váží 5 g. Z nutričního hlediska obsahuje 5 g sacharidů, z toho 4,975 g cukru.

Skrytý cukr a mléčné nápoje

Jogurtové a mléčné nápoje nejsou nijak dietní. Představují plnohodnotné jídlo, pokud to bereme dle přijaté energie. Lepší by bylo dát si doma do mléka nebo vody a jogurtu rozmačkané čerstvé ovoce. V ochucených jogurtových nápojích je guma či škrob, éčka a aromata. Müllermilch 400 g obsahuje téměř 10 kostek cukru, Tesco Yogurt drink má ve 350 g přes 8 kostek, Activia bílá má ve 310 g 2,5 kostky a Kravík Tatra mléko ve 250 ml téměř 5 kostek cukru. Pokud denně vypijete 1 láhev o objemu 1,5 l takto ochucené vody, za 1 rok můžete zaznamenat i 15 kg přírůstku tuku ke své hmotnosti. Pokud chcete zhubnout 0,5 kg tuku týdně, musíte vytvořit v těle energetický deficit 3000 kJ denně.

Ovocné nápoje a obsah cukru

Jupík Aqua s ovocnou šťávou má v půllitrové lahvičce téměř 4 kostky cukru a Kubík Waterrr s ovocnou šťávou téměř 5 kostek cukru. V džusech a ovocných šťávách je přirozený cukr z ovoce, vitaminy a minerály. Jde ale o jídlo, nikoliv o pití. Sklenice ovocné šťávy vydá za porci ovoce. Přidané cukry neobsahují jen 100% džusy v případě čerstvé lisované šťávy i džusů z ovocného koncentrátu. Ovocné nápoje a nektary mají vysoké množství přidaných cukrů. Nápoj Relax prodávaný ve 250 g sklenici má jen ve 100 ml asi 6,5 kostky cukru a Sun Grown Drink prodávaný ve sklenici 330 ml má ve 100 ml téměř 6 kostek cukru. Sáček pitíčka Capri-Sun Mystic Dragon 200 ml má ve 100 g 4 kostky a Kubík jablečná šťáva 300 ml má ve 100 ml asi 6,5 kostky cukru. Obyčejnou neperlivou vodu tak prostě nic nenahradí. DDD cukrů totiž jinak překročíte velmi rychle.

Vložit komentář

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ