Veřejné osvětlení prostupující okny ložnice, lampička na nočním stolku, číselník budíku, kontrolky televize, počítač nebo telefon zapnutý při usínání. Světlo narušuje kvalitu spánku, která se promítá do našeho zdravotního stavu. V noci má být prostě tma.

K regeneraci a zachování správných cirkadiánních neboli dvaceti-čtyřhodinových rytmů organismus potřebuje tmu. Škodlivý světelný smog nám opravdu škodí. Ve dne je světlo a v noci má být prostě tma. Největší význam střídání světla a tmy spočívá právě v uspořádání biologických hodin, které nás synchronizují s vnějším světem.

Kvalitní spánek proti nemocem

Stmívání dává mozku signál, že je čas jít spát. Během noci se v těle zvyšuje hladina hormonu melatoninu, který je potřebný pro hluboký spánek. Látka se dostatečně tvoří pouze tehdy, když spíme v naprosté tmě. Dlouhodobě vzniká nespavost, poruchy imunity i závažná onemocnění. Melatonin je silný antioxidant pro prevenci nádorů. Spánek ve tmě ochrání tělo před rakovinou i tloustnutím.

Hormon proti stárnutí a depresi

Špatný spánek se projeví podrážděností, sníženou odolností vůči stresu a depresí. Nedostatek spánku způsobuje předčasné stárnutí, podporuje tloustnutí i agresivitu. Přirozená produkce melatoninu se během života neustále snižuje. Dostatek melatoninu může prohloubit spánek a využít antioxidační účinky k ochraně buněk před jejich poškozením.

Modré světlo jako zabiják spánku

Zásadní je co největší rozdíl mezi denním osvětlením a noční tmou. Paradoxně jsme ale během dne uzavřeni v místnosti a večer si rozsvítíme. K tomu si zapneme displeje elektronických přístrojů, které vyzařují modré světlo, které zvyšuje bdělost a snižuje tvorbu melatoninu. Je navíc přirozenou složkou denního světla a nejvíc je ho po rozednění. Modré světlo vyzařují telefony, televize, počítače i některé zářivky a rozhazují nám biologické hodiny, stejně jako veřejné osvětlení a svit Měsíce.

Tma v ložnici

Hodinu před ulehnutím ztlumte světla, nehleďte do monitorů a displeje a pořiďte si filtry modrého světla. Raději si čtěte knihu při tlumeném světle. Melatonin se začne před usnutím pozvolna uvolňovat. Dejte si do ložnice co nejtmavší rolety, žaluzie a zatemňovací závěsy. Pokud musíte kvůli práci spát přes den, používejte masku na spaní.

Vložit komentář

Komentáře

1 komentář

Comments are closed.