Pozor při péči o citlivou pleť

Změna počasí, více sluníčka i použití jiného tělového mléka nebo krému, to vše může pro lidi s citlivější pletí znamenat problém a nepříjemné podráždění. Na co si dávat pozor? 

Citlivost je nepříjemná

Mnoho lidí může použít jakoukoli kosmetiku a nic se nestane. Někteří ale mají citlivou pleť a špatně zvolená péče může vést k podráždění. Pleť je pak zarudlá, svědí a pálí, je napjatá a přecitlivělá. Úkolem pokožky je chránit nás před vlivy okolí a udržovat správnou hladinu hydratace. Mezi kožními buňkami jsou lipidy, které fungují jako pojivo, a na starost mají mimo jiné i regulaci tekutin, pevnost a pružnost pleti. Pomáhají jim kožní enzymy, kterých ale u citlivé pleti bývá nedostatek. Tím je narušena ochranná funkce kůže, ztrácí se voda a naopak je umožněno pronikání dráždivých látek do pleti. To nemusí být jen látky z nevhodné kosmetiky, ale také různé chemikálie a nečistoty z ovzduší i UV záření. Pleť pak reaguje právě podrážděním, což ale může pomoci vyřešit kosmetika pro citlivou pleť speciálně vyvinuta bez obsahu dráždivých látek. K pleti je šetrná, pomáhá odstraňovat zarudnutí i další příznaky podráždění a zklidňuje. 

Počasí i péče 

Lidé s citlivou pletí zpravidla umí odhadnout, co jim neudělá dobře a povede k podráždění. I delší pobyt na jarním sluníčku se může vymstít, pleť se ihned připomene. Nepříjemnosti může také způsobit mechanické podráždění či nepříznivé počasí a s podrážděním a přecitlivělostí se mohou setkat i lidé s normální pletí. Pokud však příznaky podráždění musíte řešit pravidelně a často, je řešením vybírat kosmetiku určenou pro citlivou pleť a vyhýbat se situacím, které mohou příznaky vyvolat. Důležitá je celková péče o pleť, včetně šetrného čistění a požívání výživných krémů, které dodají potřebnou hydrataci a pomohou pleť zklidnit a regenerovat. 

Citlivost pleti může ovlivnit více faktorů, svou roli tak hrají i hormonální změny, špatná výživa, stres, pitný režim nebo nedostatek spánku. Pro hebkou a skvěle vypadající pleť je tak nutné používat kvalitní kosmetiku i odpočívat.

Napsat komentář