Ostrava a pozemky na prodej – hledání vhodného místa pro stavbu rodinného domu nebude snadné. Víte, na co vše je třeba myslet?

Najít v Ostravě pozemek na prodej, obzvláště pak takový, na kterém byste mohli postavit rodinný dům, nemusí být vůbec snadné. Pokud si pečlivě projdete ty nejobsáhlejší weby s realitní inzercí, zjistíte, že je na nich aktuálně nabízena jen zhruba stovka pozemků a to za ceny, které vás asi příliš nepotěší. Navíc je zřejmé, že zdaleka ne všechny jsou určeny k zástavbě. Krom toho i mezi těmi, které by snad přicházely v úvahu, může být řada takových, které nebudou pro vybudování nového domova právě ideální. Společně se proto podíváme na hlavní kritéria, která by vás při hledání stavebního pozemku měla zajímat nejvíce. Něco si pochopitelně řekneme rovněž k cenové hladině, jejíž úroveň už řadu let setrvale stoupá a zmíníme také nový stavební zákon, který by vás měl s ohledem na váš záměr rozhodně zajímat.

Kolik je v Ostravě pozemků na prodej?

Jak jsme uvedli hned zkraje, v nabídkách realitních portálů lze aktuálně nalézt přibližně stovku pozemků určených k prodeji. Pokud však hledáte takový, na kterém by bylo možné vybudovat rodinný domek, jsou možnosti výběru omezenější. Více než 40 jich totiž v Ostravě a nejbližším okolí k dispozici není. Skromný výběr však není jedinou komplikací, která vás může potkat. Jste připraveni na to, že jsou pozemky v České republice stále dražší a dražší a to už i na venkově? Znamená to, že si ve srovnání s nedávnou minulostí slušně připlatíte a že nemusíte výrazněji ušetřit ani tehdy, pokud se rozhodnete koupit pozemek, který se nachází dále od města. Abyste si byli schopni udělat jakousi představu o tom, v jakých cenových relacích se tento druh nemovitostí pohybuje právě v Ostravě, připravili jsme pro vás malou ukázku v podobě následující tabulky.

Výběr z nabídky stavebních pozemků (Ostrava – 10/2021)

LokalitaVýměra (m2)Cena (Kč)Avizovaná možnost aukce
Bartovice916760 000ANO
Plesná9002 597 000
Hrabová39232 900 000ANO
Polanka10003 000 000
Lhotka20794 200 000
Polanka20006 000 000

Územní plán vám napoví

V podstatě jakoukoliv nemovitost si musíte umět vybrat tak, aby ve výsledku splnila vaše potřeby a vaše očekávání. Když chcete vybudovat dům, tak si v první řadě ověřte, že je vámi vyhlédnutý pozemek k takovému účelu vůbec určen. Že vás o tom prodávající ujišťuje? To je sice hezké, ale jistota je jistota. Nemovitosti jsou dnes příliš drahé na to, abyste si mohli dovolit udělat chybu! Jak se věci mají, nejlépe zjistíte na stavebním úřadě a to tím, že nahlédnete do územního plánu. Dozvědět se tam můžete ještě i jiné, rovněž velmi důležité věci, které vám napoví, zda bude pozemek pro vaše záměry ideální. Jde například o pevně stanovené podmínky výstavby v daném místě. Co mohou kromě jiného také určovat?

  • Maximální výšku domu
  • Orientaci hřebene střechy
  • Celkovou velikost a také tvar domu
  • Typ architektury

Jak si co nejlépe vybrat?

Parametrů, které by vás při volbě stavebního pozemku měly zajímat, je celá řada. Některé mohou být méně významné, jiné lze naopak považovat za zcela zásadní. K těm, které byste rozhodně měli vzít v úvahu, patří zejména následující:

  1. Právní aspekt – je mimořádně důležitý. Je prodávající skutečným vlastníkem? Nejsou proti němu vedeny žádné exekuce, které by se mohly vztahovat i k dané nemovitosti? A jak je to s věcnými břemeny? Vše podstatné byste se měli dozvědět z katastru nemovitostí.
  2. Kvalita podloží – může být z hlediska budoucí výstavby domu neméně významná. Na některých druzích půdy se zkrátka staví snadno, zatímco na jiných se to může celkem prodražit. Nechte si vypracovat odborný geologický posudek, který kvalitu podloží zhodnotí.
  3. Inženýrské sítě – jsou něčím, bez čeho se neobejdete. Leda byste hodlali vybudovat tzv. ostrovní dům. Ověřte si proto, jak je to s elektřinou, plynem, vodovodem a také s kanalizací.
  4. Velikost a cena – vás budou určitě také zajímat. Máte-li konkrétní představu o tom, jak velký by měl být váš dům (možná už máte hotový projekt), musí tomu také odpovídat rozloha pozemku. Pokud jde o cenu, záleží především na vašich finančních možnostech. Vždy si ale ponechte dostatečnou rezervu. Nikdy nevíte, z jakých důvodů se vám pozdější stavba domu prodraží.

Cena půdy a stavební zákon

Nepochybně jste si všimli, že cena půdy dlouhodobě a výrazně roste. Stavebních pozemků se to týká obzvláště. Příčiny jsou zřejmé. Půda je zkrátka artiklem, jehož množství je omezené. Celá řada lidí touží po vlastním domě a mnoho dalších navíc do půdy investuje. Kvalitní pozemek je totiž skvělým „uchovatelem hodnoty“. Z dlouhodobého hlediska jde jednoduše o velmi bezpečný a rozumný způsob uložení peněz. A čím vyšší poptávka, tím vyšší ceny. S ohledem na drahotu, která v obchodě s nemovitostmi aktuálně panuje, jste si tedy ke koupi pozemku zřejmě nevybrali ten nejpříhodnější čas. Pokud však jde o byrokratické martyrium, které musí až doposud podstoupit každý, kdo chce v České republice něco stavět, zde budete mít možná štěstí. Nový stavební zákon, který vstoupí v platnost už v roce 2023, by vám měl veškeré administrativní povinnosti významně usnadnit, čímž ušetříte nejen spoustu času ale i nervů.

Bude váš dům jednopodlažní nebo snad půjde o něco většího? A máte dostatek vlastních peněz nebo si pomůžete úvěrem?

Napsat komentář